Társadalmi célú reklám

Fogalom magyarul: Társadalmi célú reklám

Fogalom angolul:  Community facilty advertisement

Meghatározás:

Politikai reklámnak nem minősülő, üzleti érdekeltséget nem tartalmazó, reklámcélokat nem szolgáló, ellenérték fejében vagy anélkül közzétett felhívás vagy közérdekű üzenet, amely valamely közérdekű cél elérése érdekében kíván hatást gyakorolni a médiaszolgáltatás nézőjére vagy hallgatójára.

-                Közzétevője bárki (állami, önkormányzati feladatot ellátó személy, szervezet is) lehet, de a gyakorlatban jellemzően társadalmi és civil szervezetek teszik közzé.

-                Azonnal felismerhetőnek és más médiatartalmaktól megkülönböztethetőnek kell lenniük. Ezen feltétel televíziós közzététel esetén akkor teljesül, ha kiírásra kerül a társadalmi célú reklám kifejezés, azaz a jellegnek megfelelő főcím, rádióban pedig kifejezetten el kell hangoznia, hogy a hallgatók TCR-t fognak hallani, illetve hallottak.

-                E kötelezettség azt a célt szolgálja elsősorban, hogy a közönség számára nyilvánvalóvá váljon, hogy a szerkesztett műsoroktól elkülönült, megrendelő kérésére közzétett médiatartalmakkal találkozik, ezért a közlemény elején és végén közzéteendő a figyelemfelhívás.

-                Fontos az üzleti, gazdasági érdektől mentesség: reklámcélokat nem szolgálhatnak, azaz áru vásárlására, szolgáltatás igénybevételére nem irányulhatnak, sem közvetlen, sem közvetett módon.

-                Nem minősülhetnek politikai reklámnak, vagyis politikai párt, mozgalom népszerűsítését nem foglalhatják magukban.

-                Valamilyen közérdekű célt kívánnak a közönség körében népszerűsíteni. Pl. környezetvédelem, valamilyen káros társadalmi jelenség elleni fellépésre ösztönző vagy az ún. 1 %-os üzenetek stb.

-                Közzétételük ellenszolgáltatás fejében is lehetséges (de közzétehetők anélkül is).

-                Megrendelőjüket egyértelműen meg kell nevezni. A közlemények alanya ugyanis nem minden esetben egyezik meg azok megrendelőjével, ezért mindenképpen szükséges azt is közölni a közönséggel, hogy ki kérte annak közzétételét, ezzel is segítve a megrendelő azonosítását. Lényeges, hogy a megrendelő pontosan, egyértelműen beazonosíthatóvá váljon, így pl. megfelel az egyértelműség kritériumának a „Készült a … megbízásából”, vagy „a … közleményét látták, hallották” fordulat.

-                A megrendelő a közzététel időpontján kívül nem gyakorolhat szerkesztői befolyást a médiaszolgáltatásra.

A közérdekű közleményt és társadalmi célú reklámot az különbözteti meg egymástól, hogy a közérdekű közlemény az állami vagy önkormányzati feladatot ellátó szervezet, illetve személy feladat- és hatáskörét érintő közérdekű információ közvetítését (pl. a Fővárosi Önkormányzat március 15-i ünnepsége; önkormányzat által kezdeményezett népszavazás stb.) valósítja meg, közzétételéért ellenszolgáltatás nem kérhető. A társadalmi célú reklám ezzel ellentétben olyan felhívás vagy közérdekű üzenet (pl. autópálya leállósávjának szabályos használatára felhívás), amelynek közzétételét egyéb szervezet kezdeményezi, és amely esetében a Médiaszolgáltató dönti el, hogy annak közreadásáért ellenértéket kér-e.

Hivatkozás:

Mttv. Értelmező Rendelkezések 203. § 64. pontja. 

14138 Megtekintés
Átlagos (0 Szavazatok)

Gyakran ismételt kérdések

Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?

Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.

Ki felügyeli a fogalmak helyességét?

A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.

Lehet bővíteni a fogalomtárat?

A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.