átbocsátóképesség
Javasolt definíció
1. Fogalom magyarul: átbocsátóképesség
2. Fogalom angolul: throughput
3. Meghatározás:
Általánosan a hálózati kapcsolat, konkrétan az adott hálózati összeköttetés átbocsátóképességét az egységnyi idő alatt átvitt adatmennyiség adja meg. Az átbocsátóképességet valamennyi rétegben értelmezhetjük, ahol adat átvitelére sor kerül. Az adaton itt azt az információtartalmat értjük, amelyet nem az adott rétegben, hanem egy felette levőben értelmezünk. Az átbocsátóképesség legkézenfekvőbb értelmezése a TCP/IP hálózatok szállítási rétegére vonatkozik, vagyis az idő egység alatt a szállítási rétegben átvitt adat mennyiségét adja meg. A felhasználók számára ez a legrelevánsabb mérőszám.
Az átbocsátóképességet gyakran a „sebesség” kifejezéssel írják le, akár a szakirodalomban, vagy jogi dokumentumokban. Példa erre a sebesség letöltési és a feltöltési irányra vonatkozóan megadott definíciója, amelyet az Open Internet Regulation [1][2] Article 4(1) (d) ír le és amelyet a BoR (22) 81 [4] 140-157. bekezdései tartalmaznak.
4. Hivatkozások:
[1] European Parliament and Council: EU Regulation on Telecom Single Market 2015/2120 laying down measures concerning open internet access and amending Directive 2002/22/EC on universal service and users’ rights relating to electronic communications networks and services and Regulation (EU) No. 531/2012 on roaming on public mobile communications networks within the Union. November 25, 2015. Official Journal of the European Union L310. p. 18.
[2] Európai Parlament és a Tanács: EU TSM rendelet, 2015/2120 a nyílt internet-hozzáférés megteremtéséhez szükséges intézkedések meghozataláról, továbbá az egyetemes szolgáltatásról, valamint az elektronikus hírközlő hálózatokhoz és elektronikus hírközlési szolgáltatásokhoz kapcsolódó felhasználói jogokról szóló 2002/22/EK irányelv és az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming) szóló 531/2012/EU rendelet módosításáról. 2015. november 25. Az Európai Unió Hivatalos Lapja, L310, p.18.
- BEREC: Net Neutrality Regulatory Assessment Methodology, BoR (22) 72, p. 38, 9 June, 2022
[4] BEREC: Guidelines on the Implementation of the Open Internet regulation, BoR (22) 81, p. 56, 9 June, 2022.
[5] IETF RFC 6349: Framework for TCP Throughput Testing, August 2011, https://tools.ietf.org/html/rfc6349
5. Megjegyzések:
Az átbocsátóképesség mérésére vonatkozóan több megközelítést alkalmazhatunk:
- Az nemzeti szabályozó hatóságok számára az internethozzáférés szolgáltatás sebességének mérésére a BEREC Net Neutrality Regulatory Assessment Methodology (jelenleg BoR (22) 72 [3], Sec. 3.1) ad iránymutatást. Az itt közölt módszer a dokumentum viszonylagos frissessége ellenére meghaladottnak tekinthető.
- Az RFC 6349-ben [5] egy részletes és pontos átbocsátóképességdefiníció mellett tulajdonképen a mérési eljárást is specifikálják. Nyilván a címéből is fakadóan az eljárást a TCP felett értelmezzük, viszont az internetforgalom meghatározó része ma már UDP felett zajlik.
- Az interneten elérhető sebességmérő alkalmazások valójában az átbocsátóképességet mérik. A mérést tipikusan többször végzik el, az így keletkezett mintasorozatból szűréssel és numerikus feldolgozással állítják elő a közölt mérési eredményt.
6. Kulcsszavak:
letöltési és feltöltési sebesség, internet hozzáférési szolgáltatás, internetszolgáltató, szolgáltatásminőség, mérés, szállítási réteg
Tartalom
5G témakör
Általános - átfogó fogalmak témakör
Elektronikus hírközlés szabályozás - szabványosítás témakör
Elektronikus hírközlési szolgáltatás témakör
Elektronikus hírközlő hálózat témakör
Elektronikus hírközlő hálózati infrastruktúra témakör
Felhő témakör
Frekvenciagazdálkodás témakör
Infokommunikációs technikák témakör
Internet alkalmazások témakör
Internet szabályozás - szabványosítás témakör
Internet szolgáltatás témakör
Kábeltévé témakör
Következő generációs internet technológiák és szolgáltatások témakör
Média tartalom átvitel témakör
Média tartalom átviteli szolgáltatás témakör
Média-szabályozás, szabványosítás témakör
Médiaszabályozás témakör
Mesterséges intelligencia témakör
Minőségi paraméterek témakör
Műholdas helymeghatározás témakör
Okos város megoldások témakör
Online médiaplatformok témakör
Optikai hálózat témakör
Személyes adatok védelme - információ biztonság témakör
Szervezetek témakör
Vezeték nélküli kommunikáció témakör
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?
Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.
Ki felügyeli a fogalmak helyességét?
A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.
Lehet bővíteni a fogalomtárat?
A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.