Almanach
1. Fogalom magyarul: Almanach
2. Fogalom angolul: Almanach
3. Meghatározás:
Az almanach a GPS-műholdak által a földi mérővevőkhöz sugárzott, a teljes műhold-elrendezés (konstelláció) műholdjai közelítő pálya- és állapotadatait, az ionoszféra modelljét, valamint a GPS-idő és a UTC-idő közti átszámítást lehetővé tevő adatokat tartalmazó adatállomány. Az egyfrekvenciás vevők az ionoszféra modell segítségével számíthatják ki az ionoszféra-késleltetés közelítő értékét - ezzel csökkenthetik az egyfrekvenciás vevők esetén érvényesülő legjelentősebb hibaforrás hatását.
4. Hivatkozások:
5. Megjegyzések:
A navigációs műholdak a saját fedélzeti pályaadataikon túl egy ún. almanachot is sugároznak a felhasználók felé. Az almanachban a teljes konstelláció (műhold-elrendezés) közelítő pályaadatai megtalálhatóak annak érdekében, hogy a navigációs vevők saját pozíciójuk közelítő ismeretében meg tudják határozni a horizont felett található, tehát a műholdvevő által elvileg látható műholdakat. Ezáltal felgyorsítható a műholdak észlelése. Az almanachban található adatok lehetővé teszik a műholdpályák alacsonyabb pontosságú, de hosszabb távú előrejelzését is. Az előrejelzett pályaadatok segítségével megvizsgálhatjuk egy jövőbeli időpontra a műholdgeometria hatását, így megtervezhetjük GPS- (GNSS-) méréseink optimális időpontját, amikor kellően nagy számú műhold egyidejű észlelése lehetséges és a műholdak geometriai elrendezése is optimális a helymeghatározáshoz. A GPS-rendszer teljes kiépítéséig a statikus mérések tervezése elengedhetetlen volt, manapság már inkább csak városi környezetben, nagyarányú kitakarások esetén végezzük el ezeket a tervezéseket annak érdekében, hogy megfelelő minőségű méréseket tudjunk végrehajtani. Napjainkban a nagy energiájú műholdjeleket az L5 frekvencián sugárzó 12 darab GPS IIF műhold egyxelőre még nem képes folyamatosan L5 jellel ellátni a Föld teljes felszínét, ezért az L5 jelet igénylő (pl. lombkorona takarásában végrehajtandó) mérésekhez napjainkban is szükség lehet a mérési időpont almanach alapján történő tervezésére. A teljes idejű L5 elérhetőség a III. generációs GPS III műholdak 2018-ban kezdődő felbocsátása során válhat lehetővé.
Tartalom
5G témakör
Általános - átfogó fogalmak témakör
Elektronikus hírközlés szabályozás - szabványosítás témakör
Elektronikus hírközlési szolgáltatás témakör
Elektronikus hírközlő hálózat témakör
Elektronikus hírközlő hálózati infrastruktúra témakör
Felhő témakör
Frekvenciagazdálkodás témakör
Infokommunikációs technikák témakör
Internet alkalmazások témakör
Internet szabályozás - szabványosítás témakör
Internet szolgáltatás témakör
Kábeltévé témakör
Következő generációs internet technológiák és szolgáltatások témakör
Média tartalom átvitel témakör
Média tartalom átviteli szolgáltatás témakör
Média-szabályozás, szabványosítás témakör
Médiaszabályozás témakör
Minőségi paraméterek témakör
Műholdas helymeghatározás témakör
Okos város megoldások témakör
Optikai hálózat témakör
Személyes adatok védelme - információ biztonság témakör
Szervezetek témakör
Vezeték nélküli kommunikáció témakör
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?
Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.
Ki felügyeli a fogalmak helyességét?
A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.
Lehet bővíteni a fogalomtárat?
A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.