1. Fogalom magyarul: Távközlés
2. Fogalom angolul: Telecommunications
3. Meghatározás:
Az emberek közötti személyes kommunikációt a távközlés kiterjeszti nagyobb távolságra. A közlendő információk lehetnek hangjelek (pl. beszéd), képjelek (pl. a közlő arca), valamilyen rendezett formában adatok. A kapott információkat érzékszerveink (fülünk, szemünk) közvetítésével az agyunk dolgozza fel. Egy távközlő rendszer főbb elemei az adó, az átviteli rendszer és a vevő. A távközlés feladata, hogy a közlendőket gyorsan, hűen és megfizethető áron továbbítsa és megjelenítse bármilyen távolságra, ahol emberek vannak.
4. Hivatkozások:
5. Megjegyzések:
Az adó a közlendőt először elektromos jellé alakítja (pl. mikrofon, kamera), majd ezt az átviteli rendszeren továbbítható formába hozza. A mai távközlés döntően digitalizált és sok esetben tömörített jelek formájában viszi át az üzenetet valamilyen átviteli csatornán a vételi helyszínre. Ma vegyesen használunk vezetékes (sodrott érpáras, koaxiális, üvegszálas) és rádiós (beltéri, földfelszíni, műholdas) átviteli csatornákat a távolságtól és a követelményektől függően. A vételi helyen a vevő visszaalakítja az átvitt jeleket az üzenetek eredeti formájára (pl. hanggá, képpé).
A technológia fejlődésével ma már nincs áthidalhatatlan távolság a földön. Akadnak a távközlésben korlátozott erőforrások, mint a frekvenciák, a geostacionárius műholdak pozíciói, a hegytetők, a tornyok, a városi járdák alatti kábelcsatorna helyek. A távközlési szakemberek eredményes munkája alapján ma már mintegy hatmillió ember rendelkezik mobiltelefonnal, amelyek nagyobb része már internet hozzáférésre is képes ez azt jelenti, hogy az emberiség minden rétege részesülhet a távközlés áldásaiból.
A távközlésben használt átviteli rendszerek -- különösen a gerinchálózatok -- ma már nem csak a személyek közötti kommunikációt szolgálják. Használhatók médiatartalmak műsorszórási jellegű vagy egyedi hozzáférésű továbbítására, távirányításra, adatgyűjtésre, folyamatok távoli vezérlésére, számítási erőforrások összekapcsolására, eszközök, gépek közötti kommunikációra is. Ezért a távközlési rendszerek elemeit is tartalmazó új területek az infokommunikáció, telematika, médiainformatika, adatkommunikáció.
Tartalom
5G témakör
Általános - átfogó fogalmak témakör
Elektronikus hírközlés szabályozás - szabványosítás témakör
Elektronikus hírközlési szolgáltatás témakör
Elektronikus hírközlő hálózat témakör
Elektronikus hírközlő hálózati infrastruktúra témakör
Felhő témakör
Frekvenciagazdálkodás témakör
Infokommunikációs technikák témakör
Internet alkalmazások témakör
Internet szabályozás - szabványosítás témakör
Internet szolgáltatás témakör
Kábeltévé témakör
Következő generációs internet technológiák és szolgáltatások témakör
Média tartalom átvitel témakör
Média tartalom átviteli szolgáltatás témakör
Média-szabályozás, szabványosítás témakör
Médiaszabályozás témakör
Minőségi paraméterek témakör
Műholdas helymeghatározás témakör
Okos város megoldások témakör
Optikai hálózat témakör
Személyes adatok védelme - információ biztonság témakör
Szervezetek témakör
Vezeték nélküli kommunikáció témakör
Gyakran ismételt kérdések
Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?
Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.
Ki felügyeli a fogalmak helyességét?
A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.
Lehet bővíteni a fogalomtárat?
A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.