Adat értéklánc

1. Fogalom magyarul: Adat-értéklánc

 

2. Fogalom angolul: Data value chain

 

3. Meghatározás:

Az EU adat-értéklánc koncepciója megfogalmazza, hogy mekkora értékű adatvagyont jelentenek a magánvállalkozások és az államok által összegyűjtött adathalmazok termékekről és szolgáltatásokról (újrahasznosítható dolgokról) az adatok teljes életciklusán keresztül (adatgyűjtés, adatrendezés, adattárolás, adatbányászat, adatmegosztás, adatelemzés, adatmegjelenítés). Az egyesített adatok kiinduló pontul szolgálhatnak értéknövelt termékek és szolgáltatások kifejlesztéséhez.

 4. Hivatkozások:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/elements-data-value-chain-strategy

 5. Megjegyzések:

A Bizottság új stratégiát készített a Big Data témakör támogatására és az adatvezérelt gazdaság irányába haladás felgyorsítására Európában. Ez ösztönzi majd a kutatást és innovációt, növeli a tudástőkét, különösen a kis és középvállalati szektorban. Az IDC tanulmánya szerint (Worldwide Big Data Technology and Services, 2012–2015 Forecast) a big data techológia és szolgáltatások éves növekedése 40% , ami az információs és kommunikációs technológiák (ICT) piacának növekedésénél hétszer nagyobb.

Lényeges kérdések az adat-értéklánccal kapcsolatban:

Ki és mi lehet az adat forrása? Ezek hogyan gyűjthetők? Hogyan oszthatók meg? Hogyan hasznosíthatók? Mennyire fejlettek az adattechnológiák és folyamatok?

Az adatok személyektől, szakemberektől, szervezetektől, gépi berendezésektől, földi megfigyelésektől, tudományos eszközökből, fuvarozóktól származhatnak.

A hírközlési szolgáltatók, különösen az interneten keresztüli tartalomalapú keresési szolgáltatást nyújtók, internetes kereskedők nagyon sokrétű információt gyűjthetnek a felhasználókról. A rendezett adatok jól értékesíthetők. Ezek az értékek fedezik a látszólag ingyenes szolgáltatások ellenszolgáltatás értékeit. A fogyasztók a gyógyszerek, autók és egyéb javak vásárlásakor a fogyasztókra hárított reklám- és marketingköltségeken keresztül fizetik meg a látszólag ingyenes szolgáltatások árát.

Az ipari kémkedés, a versenytársak titkainak kikémlelése ma már nem információk illegális megszerzésén alapszik. A sokféle forrású és nyilvánosan is elérhető vagy törvényesen is megszerezhető adatok összerendezése, intelligens elemzése és értékelése, a vetélytársak várható jövőképének felvázolása jelenti az előnyös piaci helyezkedés alapjait.  

13574 Views
Average (0 Votes)

Gyakran ismételt kérdések

Hogyan tudok hozzászólást fűzni a szócikkhez?

Regisztráció után (egy név és egy valós e-mail cím kell hozzá) lehet hozzászólni.

Ki felügyeli a fogalmak helyességét?

A Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület által létrehozott szerkesztőbizottság hagyja jóvá a fogalmakat.

Lehet bővíteni a fogalomtárat?

A szerkesztőség határozza meg definiálandó fogalmakat. Örömmel vesszük javaslatait a „További fogalmak” oldalon található űrlap kitöltésével.